• day-6-365-when-i-was-happy-to-hold-all-this-money-1_4
  • hole-1_4
  • splash-flickr-colors_4

Chwytak ? niezbędne urządzenie przemysłowe

chwytakiKorzystanie z ludzkich mięśni powoli odchodzi w zapomnienie. Ergonomia na miejscu pracy poprawia warunki wykonywania każdej czynności przez poszczególnych pracowników. Ich zmęczenie jest minimalizowane dzięki nowoczesnym technologiom, które usprawniane są każdego dnia. W produkcji narzędzi napędzanych elektrycznie lub pneumatycznie najważniejsza jest skuteczność oraz bezpieczeństwo.

 Chwytak jest urządzeniem dodatkowym podłączanym do większej i mniejszej skali manipulatorów. Cały układ służy do podnoszenia przedmiotów o dużej wadze, by maksymalnie odciążyć siłę ludzkich mięśni. Urządzenia te sterowane są przez pracowników po odbytym szkoleniu, ale ich użycie jest instynktownie proste. Chwytak zakończony jest ściśle dostosowanym do danego przedmiotu uchwytem. To do pracowników należy decyzja odnośnie użycia tego, a nie innego urządzenia w danej sytuacji. Po to aby ułatwić i usprawnić pracę, ich wybór jest ogromny. Chwytak dzieli się na trzy zespoły składowe. Są to: zespół napędowy, przeniesienie napędu oraz sam uchwyt. Ze względu na budowę możemy wyróżnić kilka rodzajów tego urządzenia:

  •       Chwytak dwuszczękowy
  •       Chwytak trójszczękowy
  •       Chwytak wieloszczękowy

Lub też ze względu na sposób chwytania obiektu:

  •       Chwytak siłowy
  •       Chwytak kształtowy
  •       Chwytak siłowo-kształtowy

Zatem w zależności od materiału i środowiska pracy, stosujemy różnego rodzaju chwytaki. Zazwyczaj zwracamy uwagę przede wszystkim na łupiny, inaczej szczęki. Istnieją uniwersalne narzędzia, w których wystarczy jedynie wymienić część końcową układu, ale najbezpieczniej jest zastosować urządzenie do danego przemysłu. Wybieramy przy tym mechanizm, materiał wykonania, liczbę szczęk i sposób chwytania oraz mechanizm przenoszenia. 

Chwytaki do drewna skonstruowane są tak, by umożliwić przenoszenie większej ilości drewnianych bali bez ryzyka ich upuszczenia. Są idealnie dostosowane do kształtu pnia, dzięki czemu bale nie wysuwają się podczas przenoszenia.  

Chwytak wieloszczękowy jest stosowany najczęściej do przenoszenia złomu i przedmiotów o dużej skali, które mogą zostać uszkodzone. Jego praca polega bowiem na ściskaniu manipulowanego obiektu. Zazwyczaj chwytaki te posiadają prosty w obsłudze mechanizm obrotowy, dzięki któremu możemy ustawić szczęki w odpowiedniej pozycji. Urządzenia te są  na bieżąco usprawniane i ulepszane pod względem wywierania nacisku i łatwości w zwalnianiu obiektu oraz zmniejszania zużycia całego mechanizmu.

Chwytak wyburzeniowy to urządzenie stosowane najczęściej w przemyśle budowlanym. Służy do przenoszenia dużej skali przedmiotów i odpadów, takich jak gruz. Wyróżnia go bardzo duża stabilność oraz odporność na zniszczenia powstałe na skutek tarcia manipulowanych obiektów. Szczęki tego chwytaka mogą być skonstruowane w taki sposób, by oczyszczać jednocześnie przedmioty z pyłu i żwiru. Ze względu na materiały wykorzystywane wytworzenia szczypiec są one bardzo trwałe i mocne.

panewkiChwytak wielofunkcyjny jest stosowany niemalże wszędzie. Ma uniwersalny kształt szczęk, dzięki czemu może służyć do przenoszenia drewna, kamienia, gruzu, większych przedmiotów, a także materiałów sypkich. Pod adresem http://chwytak.com.pl/ możemy o wspomnianej wielofunkcyjności poczytać o wiele więcej. Są to nie tyle informacje bardzo ważne, co ciekawe i wyjaśniające nieco fenomen tych nowoczesnych urządzeń.

Chwytak specjalistyczny to urządzenie stosowane do manipulowania przedmiotami w sposób niezwykle precyzyjny. Składa się z dwóch szczęk, dzięki czemu może ustawić obiekt w dokładnie zamierzonej pozycji i miejscu. Szczęki są od siebie zależne i otwierane jednocześnie. Chwyt jest bezpieczny i pewny. Korzysta się z ich pomocy szczególnie przy budowie dróg i mostów, do przenoszenia dużych barier i elementów konstrukcyjnych.