• day-6-365-when-i-was-happy-to-hold-all-this-money-1_4
  • hole-1_4
  • splash-flickr-colors_4

Biuro idealne

biurowiecKażde nowoczesne biuro powinno charakteryzować się szeregiem konkretnych właściwości, które sprawi, że praca w takim miejscu będzie komfortowa, a klienci będą chętniej odwiedzać siedzibę firmy. Jak to uczynić? Wystarczy wiedzieć, na co należy zwracać szerszą uwagę podczas poszukiwań odpowiedniego lokalu do wynajęcia. Znalezienie i w efekcie wynajęcie lub kupno biura to zazwyczaj inwestycja na długie lata. Nikt nie chce bowiem stale przenosić się z jednego miejsca na drugie. Byłoby to niewygodne nie tylko dla pracowników i właścicieli firmy, ale przede wszystkim dla klientów, zwłaszcza tych stałych. Warto zatem wiedzieć, na co trzeba zwracać uwagę podczas poszukiwań. Od biurowca, będącego jednocześnie wizytówką firmy, wiele zależy. W pewnym stopniu nawet jej przyszłość.

Biuro w pierwszej kolejności powinno być funkcjonalne. Zaraz potem liczy się kwestia estetyczna. W związku z tym, warto zainwestować w nieruchomość, która posiada szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Oczywiście można o to zadbać również samemu, jeśli pierwotnie budynek nie odznacza się takimi właściwościami. A co dokładnie kryje się pod hasłem: udogodnienia dla osób niepełnosprawnych? Przede wszystkim ważne jest wyposażenie biurowca w windy osobowe o znacznych rozmiarach. Nie wystarczy także jedna taka winda na całą nieruchomość. Dobrze, jeśli są co najmniej dwie. Podobną rzeczą jest zainstalowanie specjalnych platform, które pomagają pokonywać kilka stopni wszystkim tym, którzy mają z tym problem, ponieważ zmagają się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami ruchowymi. Warto w tym kontekście pomyśleć także o podjazdach na wózki inwalidzkie. Osoby niepełnosprawne docenią również miejsca parkingowe przeznaczone specjalnie dla nich i znajdujące się blisko biurowca. Kolejną ważną rzeczą jest obniżenie wysokich progów, montowanie drzwi, które otwierają się automatycznie, zaprojektowanie szerokich przejść i korytarzy, a nawet montowanie klamek od drzwi na odpowiednio niskich poziomach, żeby mogły dosięgnąć do nich, na przykład, osoby jeżdżące na wózkach inwalidzkich. Kwestia właściwego przystosowanie toalety powinna współcześnie być rzeczą oczywistą. Każde biuro powinno mieć również przypisane do niego miejsca parkingowe znajdujące się na zewnątrz budynku lub w podziemnej hali garażowej. Docenią to wszyscy zmotoryzowani klienci oraz pracownicy firmy. Z kolei dla wszystkich pozostałych ważna będzie niewielka odległość od przystanku komunikacji miejskiej. Dzięki temu swobodnie i bez przeszkód będą mogli dotrzeć do siedziby firmy.

wnętrze biura

Biuro stanowi swoisty rodzaj wizytówki każdej firmy. W związku z tym, już na pierwszy rzut oka powinno zachęcać do tego, aby wejść do środka i nawiązać współpracę z firmą znajdującą się wewnątrz. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku znane powiedzenie: ?Jak cię widzą, tak cię piszą?. Otóż, szczególnie klienci, już po przekroczeniu progu biura powinni poczuć się zachęceni do tego, aby wejść dalej, a nie uciekać z niego. Wpływ na to ma również okolica. Każde biuro powinno być zlokalizowane w prestiżowej dzielnicy miasta. Jeśli z jakichkolwiek względów, na przykład, finansowych, jest to niemożliwe, dobrze, by była to chociaż okolica ciesząca się dobrą opinią. W przeciwnym razie biuro może mieć spore kłopoty z pozyskiwaniem nowych i utrzymaniem dotychczasowych klientów. Dużo zieleni dookoła, modernistyczna zabudowa, bliskość ważnych ulic prowadzących do centrum miasta ? są to tylko niektóre rzeczy istotne dla biura z komunikacyjnego punktu widzenia. Łatwy dojazd do najważniejszych miejsc, a więc na dworzec PKP, PKS czy lotnisko działa na korzyść wielu klientów. Z kolei zieleń dokoła budynku pomaga pracownikom wypocząć i odetchnąć w trakcie trwania przerwy, a także bardziej skupić się na wykonywaniu swoich obowiązków służbowych.

Architekci już na wstępnym etapie tworzenia projektu biurowca powinni zadbać o jego maksymalną funkcjonalność. Oprócz wspomnianych wcześniej udogodnień dla osób niepełnosprawnych oraz wybraniu właściwej lokalizacji, bardzo ważna jest również możliwość indywidualnego dopasowywania wielkości powierzchni użytkowej poszczególnych pokoi biurowych. Bez przeszkód powinno być możliwe dostawianie lub przestawianie ścianek działowych wewnątrz budynku. Każde biuro ma bowiem indywidualne wymagania. W związku z nimi, niektóre pomieszczenia muszą być niewielkie, inne z kolei na tyle duże, by pomieściły nawet kilkunastu pracowników i jednocześnie zapewniły im wysoki komfort pracy oraz zagwarantowały przestrzeganie podstawowych zasad higieny i bezpieczeństwa pracy.