• day-6-365-when-i-was-happy-to-hold-all-this-money-1_4
  • hole-1_4
  • splash-flickr-colors_4

Solary, elektrownie, segregacja śmieci ? jak żyć ekologicznie

 

Czy ekologia pełni w naszym codziennym życiu ważną funkcję? To pytanie dość często sprawdzają dzisiaj różnego rodzaju organizacje badając przy tym zainteresowanie polskiego (i nie tylko) społeczeństwa tym, co dzieje się wokół tematów związanych z środowiskiem czy zagrożonymi gatunkami. Warto wiedzieć, że na przestrzeni ostatnich kilku lat zmiany w sposobie myślenia rzeczywiście są bardzo zauważalne. Jeszcze do niedawna nie przykładaliśmy uwagi do tego, jak żyjemy oraz do tego, co dzieje się  z naszym otoczeniem, czyli innymi słowy mówiąc z szeroko pojętą flor i fauną. Wydaje się, że krokiem milowym w tej sprawie okazało się dołączenie Polski do Unii Europejskiej. Po tym wydarzeniu coraz więcej (dość powolnie, ale cyklicznie) zaczęło mówić się o ekologicznym trybie życia oraz o tak zwanych odnawialnych źródłach energii. Prym w tym zakresie ? także obecnie ? wiodą kraje takie jak Holandia, Niemcy czy Belgia i Dania. Wydaje się, że chociaż po części Polska stara się dzisiaj dogonić swoich europejskich i pozakontynentalnych sąsiadów. Jak jednak można to osiągnąć i czy rzeczywiście zainteresowanie pewnymi sprawami ciągle rośnie? Okazuje się, że odpowiedzi na te pytania są bardziej skomplikowane i nieoczywiste, niż mogłoby się kiedykolwiek wydawać. 

Kolektory słoneczne ? pozyskiwanie odnawialnych źródeł energii jest dziś w cenie

W ostatnim czasie w Polsce zaczyna mówią o tak zwanych odnawialnych źródłach energii. Można je zdobyć na przykład poprzez budowę elektrowni wodnych czy wiatrowych, jednak logicznym będzie fakt, że takich miejsc nie da się wybudować na naszym podwórku. Dlatego też o wiele bardziej popularne ? szczególnie w krajach zachodnioeuropejskich ? stają się tak zwane solary, czyli innymi słowy rzecz nazywając tak zwane kolektory słoneczne. Wspomniane urządzenia sprawdzają się coraz częściej także na gruncie polskich, jednak wciąż zbyt mała liczba osób wierzy w powodzenie takiego rozwiązania. Z pewnością sceptycyzm Polaków wiążę się w pewnym stopniu z ceną, jaką trzeba zapłacić za kupno i montaż kolektorów. Jednakże niewiele osób wie na przykład, że część kosztów może pokryć Unia Europejska w ramach różnego rodzaju projektów unijnych. Co więcej, środki wydane na solary po jakimś czasie zaczynają się zwracać i to z dużą nawiązką. Energia pozyskiwana z promieni słonecznych powoduje, że rachunki za prąd stają się mniejsze. Wydaje się więc, że w efekcie końcowym solary przynoszą same zalety. Co więcej, wspomniane urządzenia doskonale łączą się z nowoczesnymi oraz innowacyjnymi pompami ciepła i kotłami. Warto więc przy okazji budowy domu znaleźć takie modele, które będą ze sobą współpracować. Więcej o samych solarach znajdziemy na stronach www poświęconych tego typu zagadnieniom. Warto pamiętać, że internet stanowi dzisiaj podstawowe źródło informacji, dlatego także w tym zakresie należy odwiedzić witryny, o których wyżej była mowa. Co ciekawe, producenci oferują dzisiaj ? tak samo jak w przypadku innych urządzeń grzewczych ? bardzo różnorodne modele kolektorów słonecznych.

Ekologiczne życie na co dzień ? jak żyć zdrowo i bezpiecznie

Na pozór wydaje się, że ekologiczne życie potrafi być męczące i dlatego też wiele osób z góry je odrzuca. Jest to myślenie niczym nieuzasadnione, ponieważ w efekcie końcowym zmiany mogą domownikom wyjść wyłącznie na lepsze. Warto wspomnieć chociażby  o segregacji śmieci. Wystarczy jedynie kilka pojemników na śmieci stojących poza domem po to, by odróżnić śmieci takie jak butelki oraz papieru czy szkła. Dzięki temu przyczynimy się do ekologicznej segregacji odpadów, a jednocześnie nie będzie nas to kosztowało żadnego wysiłku. Innym przykładem jest używanie torebek jednorazowych. Po czasie w domu gromadzi się wiele niepotrzebnych pakunków, natomiast ekologiczna torba zakupiona raz będzie nie tylko sprawdzona pod względem środowiskowym, ale także praktycznym. Warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci tego, że ekologia jest ważną częścią życia człowieka. Bez niej za kilkadziesiąt lat dorosłe już wtedy dzieciaki będą żyły w świecie o wiele bardziej szkodliwym niż my żyjemy obecnie.

Żyć ekologiczne i zgodnie z własnym sumieniem  - taka dewiza przyświeca coraz większej liczbie polskich rodzin, dlatego można spodziewać się, że zainteresowanie zagadnieniami związanymi ze środowiskiem cyklicznie będzie rosło i w końcu osiągnie swój cel. Wydaje się, że pierwszym krokiem do sukcesu jest zmiana trybu życia. Tak naprawdę często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo zabójcze dla nas samych oraz dla środowiska są codzienne czynności, które wykonujemy. Kolejnym etapem jest zastosowanie się do wyznaczników, o których istnienie zatroszczyły się już kilkanaście lat temu inne kraje zachodnioeuropejskie. Mowa tutaj między innymi o tak zwanych kolektorach słonecznych, których działanie wpływa na życie przeciętnej polskiej rodziny. Oczywiście w sposób całkowicie pozytywny. Wydaje się, że zmiana postępowania oraz sposobu myślenia na pierwszy rzut oka niewiele daje. Jednak gdy zestawić ze sobą kilka tysięcy osób dbających o segregację śmieci czy posiadających solary na dachach swoich osób, efekt staje się coraz bardziej zauważalny. Na szczęście okazuje się, że sceptycyzm Polaków w tym zakresie każdego roku się zmniejsza. Stąd pewność, że za jakiś czas Polska będzie mogła z dumą przyznać, iż pod względem ekologicznego trybu życia dorównuje takim państwom jak Holandia, Dania, Niemcy czy wspomniana już wcześniej Belgia.