• day-6-365-when-i-was-happy-to-hold-all-this-money-1_4
  • hole-1_4
  • splash-flickr-colors_4

Budowa mieszkań ? jak obecnie działają deweloperzy

 

Firmy deweloperskie są dzisiaj główną przyczyną powstawania nowych nieruchomości mieszkalnych czy biurowych. Nowoczesne budynki powstają w zasadzie w każdym mniejszym i większym mieście. Na przestrzeni lat kolejne projekty zmieniały w pewnym stopniu swoją specyfikę. Jedno pozostało jednak niezmienne. Wszystkim inwestorom zależy na tym, by zapewnić jak największy komfort oraz bezpieczeństwo zarówno przyszłym mieszkańcom, jak i oczywiście przyszłym najemcom. Wydaje się, że firmy deweloperskie decydując się na realizację określonych projektów kierują się kilkoma ważnymi wyznacznikami. Na podstawie pewnych czynników muszą bowiem określić, czy dana inwestycja będzie opłacalna. Wydaje się, że oszacowanie takiego ryzyka wcale nie jest takie proste. Szczególnie wobec zmiennych zainteresowań potencjalnych klientów oraz niestabilnego rynku nieruchomości. Co zatem wpływa w największym stopniu na decyzje inwestorów i jak ci ostatni radzą sobie ze znalezieniem klientów gotowych na kupno lub wynajęcie określonej nieruchomości?

 

Które nieruchomości w ocenie klientów są najpopularniejsze

Inwestor decydujący się na realizację jakiegoś projektu najpierw musi ten ostatni stworzyć. Żaden architekt nie rozpocznie jednak pracy, jeśli nie będzie miał informacji o tym, jaki rodzaj nieruchomości powinien się w takim projekcie znaleźć. Firmy deweloperskie bazują przede wszystkim na opinii publicznej. Przeprowadzane badania, sondy i wywiady są podstawą do tego by osądzić, jakie nieruchomości są w danym czasie szczególnie popularne. W tym kontekście budowa zawsze opatrzona będzie jednak pewnym ryzykiem. Przede wszystkim dlatego, że od momentu zlecenia wykonania projektu do całkowitego zakończenia budowy mija trochę czasu. Na przestrzeni kilku miesięcy upodobania potencjalnych klientów mogą się zmienić. Zazwyczaj nie dzieje się to jednak w takim tempie, by mogło zagrozić całej inwestycji.

Lokalizacja nowych nieruchomości mieszkalnych

Wybory dewelopera opierają się nie tylko na rodzaju nieruchomości, ale także na lokalizacji. W tym przypadku sprawa wcale nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać. Okazuje się, że znalezienie odpowiedniego miejsca pod budowę jest dość trudne. Po zakupie określonej przestrzeni należy także uzyskać zgodę na budowę. Dziś o tę ostatnią nierzadko jest bardzo trudno, ponieważ władze miast walczą z nadmierną rozbudową budynków mieszkalnych i biurowych w centrum. Warto jednak zaznaczyć, że inwestorzy także rezygnują z lokalizacji znajdujących się blisko ruchliwych ulic, center handlowych czy rynków. W cenie są dzisiaj raczej przestrzenie podmiejskie. W miastach takich jak Jelenia Góra mieszkania tworzone przez inwestorów nierzadko powstają za miastem lub pod miastem. Nie jest to bynajmniej problem dla osób poszukujących lokalu mieszkalnego na sprzedaż. Wydaje się więc, że deweloperzy skupiają się przede wszystkim na lokalizacji nowego osiedla czy bloku mieszkalnego położonej poza ścisłym centrum. Malownicze widoki, otoczenie flory i fauny oraz świeże powietrze z całą pewnością działają na korzyść każdej inwestycji. Przykładem tej ostatniej jest zrealizowany niedawno projekt o nazwie Ogrody Paulinum. Osiedle znajduje się we wspomnianej wcześniej Jeleniej Górze, a dokładniej zostało wybudowane w samym centrum jeleniogórskiego Parku Paulinum. Co istotne, w żaden sposób wykonywane prace budowlane nie wpłynęły negatywnie na środowisko. W innym wypadku zgoda na przeprowadzenie budowy oczywiście nie zostałaby wydana. Czy w obliczu takich faktów okazuje się więc, że coraz częściej polskie rodziny poszukują wyciszenia na łonie natury? W jakimś stopniu na pewno tak, jednak należy przy tym zaznaczyć, że wciąż najbardziej liczą się osiedla położone dość blisko miast. Chociażby dlatego, by ich mieszkańcy szybko w razie potrzeby mogli dotrzeć do sklepu, pracy czy jakiegoś urzędu.

Działania deweloperów z pewnością nie będą dla przeciętnego zjadacza chleba do końca jasne. Inwestorzy podejmując decyzje kierują się nie tylko doświadczeniem czy przeczuciem, ale także określonymi danymi pozyskiwanymi z różnych źródeł. Przede wszystkim są to informacje uzyskane w drodze bezpośredniej obserwacji rynku nieruchomości. Inwestorzy sprawdzają, jakie nieruchomości cieszą się największym zainteresowaniem oraz w jakich miejscach najlepiej przeprowadzać budowy. Z pewnością pomocą służą w tym zakresie dane pozyskiwane od agencji nieruchomości czy rzeczoznawców majątkowych. Ważne jest w jakimś stopniu oczywiście wspomniane wcześniej doświadczenie danej firmy deweloperskiej. Lata obecności na rynku nieruchomości muszą siłą rzeczy w pewnym momencie zapunktować. Wydaje się, że to właśnie dlatego bardzo rzadko na polskim rynku pojawiają się nowe firmy deweloperskie. Po pierwsze nowym spółkom trudno jest się przebić przez konkurencję, a po drugie działalności o mocnej pozycji na rynku radzą sobie w branży znacznie lepiej niż firmy początkujące. Okazuje się zatem, że branża deweloperska jest jedną z najbardziej skomplikowanych działalności nie tylko na rynku polskim, ale także na rynku światowym.