• day-6-365-when-i-was-happy-to-hold-all-this-money-1_4
  • hole-1_4
  • splash-flickr-colors_4

Biksenony

Nie jest odkryciem stwierdzenie, że oświetlenie ma znaczny wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Kierowca, który prowadzi samochód niejednokrotnie zmuszony jest do gwałtownego hamowania i reagowania na nagle pojawiające się przeszkody na drodze. Rodzajów takich ?barier? może być oczywiście bardzo wiele. Zapewne każdy, komu dane było prowadzić auto ma już przed oczami sytuację, w której musiał natychmiastowo zareagować, bo przed jego maską pojawiło się nagle stado zwierząt, grupa jakiś osób, źle oznakowany samochód, którego kierowca urządził sobie postój na środku drogi czy gałąź zerwana przez wichurę. Takich przykładów można wyliczać w nieskończoność. Światła są zatem nieocenioną pomocą jeśli chodzi o zobaczenie jakiejś przeszkody na drodze i zareagowanie na nią bez konieczności gwałtownego hamowania, które może stworzyć spore niebezpieczeństwo.

 Czy reflektory są potrzebne w samochodach

O tym, że w Polsce panuje bezwzględny obowiązek włączania świateł przez cały rok wie już każdy. Zarządzenie wprowadzone w Kodeksie Drogowym w 2007 roku wywoływało początkowo liczne kontrowersje i spory. Liczne badania i symulacje udowodniły jednak, że włączenie świateł nawet za dnia, gdy wydawałoby się, że światło słoneczne jest wystarczające dla dobrej widoczności jezdni, znacznie zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Warto wspomnieć o tym, że Polska nie jest tutaj wyjątkiem. Taki obowiązek wprowadzono bowiem w innych krajach europejskich takich jak Dania, Estonia, Słowacja, Słowenia, Macedonia, Norwegia, Finlandia czy Szwecja.

Jakie światła wybrać?

Kierowców nurtuje w tej kwestii zazwyczaj jedno podstawowe pytanie: Które światła są lepsze ? ksenonowe czy halogenowe? Oczywiście nie damy tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Wspomnimy jednak o cechach i specyfice poszczególnych rodzajów tego oświetlenia. 

Samochodowe światła ksenonowe kontra halogenowe

Samochodowa lampa ksenonowa jest przede wszystkim odmianą lampy metalohalogenkowej. Gazem zapłonowym jest tutaj ksenon, który umożliwia uzyskanie odpowiedniego strumienia świetlnego. Dodatkowym atutem zastosowania tego gazu jest również  czas reakcji lampy. W tym przypadku jej uruchomienie zajmuje tylko kilka sekund. W przypadku lamp, w których zastosowano argon trwałoby ono znacznie dłużej. Lampy ksenonowe cenione są przede wszystkim za większą skuteczność oświetlania jezdni. Dzięki ich zastosowaniu różnego rodzaju przeszkody na drodze zostają zauważone przez kierowcę z dużym wyprzedzeniem, co pozwala na znacznie zniwelowanie niebezpieczeństwa. Samochodowe lampy ksenonowe zdecydowanie dyskwalifikują lampy halogenowe w przypadku intensywności oświetlenia i pobierania do tego potrzebnej energii. Pierwsze pobierając około 35 Wat osiągają około 3000 lumenów promienia świetlnego, w przypadku drugich przy zużyciu ponad 50 Wat, wytwarza się jakieś 1500 lumenów. Istotną zaletą przemawiającą za lampami ksenonowymi jest również ich żywotność. Przy odpowiedniej zabudowie w samochodzie wytrzymują one znacznie dłużej niż lampy halogenowe. Istnieje tutaj jednak druga strona medalu. Zużycie lamp ksenonowych objawia się w natężeniu ich oświetlenia. Im dłużej one działają, tym emitowane światło zaczyna coraz bardziej podchodzić pod fioletowy kolor. W przypadku takiego zużycia należy zatem wymienić oba żarniki ksenonowe reflektorów. W ten sposób uniknie się bowiem różnicy w barwie oświetlenia.

Biksenony a ksenony

Czym jest biksenon? To pytania stawia sobie wielu kierowców. Biksenon jest w zasadzie rodzajem układu oświetleniowego, który do generowania światła drogowego oraz światła mijania  wykorzystuje pojedynczą żarówkę. Poprzez zastosowanie odpowiedniej przesłony, rodzaj oświetlenia zmienia się w zależności od potrzeb. Takie przesłony uruchamiane są elektromagnetycznie bądź mechanicznie. W przypadku biksenonu nie ma zatem konieczności montażu kolejnego drogowego modułu świetlnego. Same palniki tego rodzaju reflektorów mają również zdecydowanie inną strukturę niż ma to miejsce przy tradycyjnych lampach ksenonowych. 

Gdzie można zakupić biksenony

Zaopatrując się w biksenony warto poszukać ich u profesjonalistów, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że zakupione lampy nie są tanimi podróbkami i spełniają wszelkie standardy. Kompleksowy oraz profesjonalny serwis lamp biksenonowych i ksenonowych można znaleźć na stronach motoryzacyjnych oraz witrynach poświęconych różnego rodzaju lampom. Portale zawierają również wiele cennych informacji na temat tego rodzaju lamp, ich zastosowania, skuteczności oraz kwestii ich montażu. Należy pamiętać również o tym, że w kwestii naprawy lamp ksenonowych czy biksenowych należy zdać się na wiedzę profesjonalistów. W ramach usługi wymienią oni bowiem zużyte elementy układu oświetlenia, ustawią odpowiednio światła w samochodzie, co z pewnością wpłynie na jakość emitowanego przez nich strumienia oraz samo bezpieczeństwo kierowcy. Jest to bardzo ważna czynność, gdyż lampy ksenonowe wytwarzają intensywnie białe światło, które może utrudnić jazdę kierowcy zbliżającego się z naprzeciwka auta, co może w ostateczności doprowadzić do stworzenia niebezpieczeństwa na drodze.