• day-6-365-when-i-was-happy-to-hold-all-this-money-1_4
  • hole-1_4
  • splash-flickr-colors_4

Pokarm dla kotów domowych

 

Każdy zwierzak domowy ? podobnie jak zresztą człowiek ? potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety po to, by prawidłowo się rozwijać i zdrowo żyć. Niestety wielu właścicieli kocich pupili nie zdaje sobie sprawy z tego, że karmienie zwierzaka surowym mięsem czy tanimi puszkami kupowanymi w sieciówkach może skończyć się dla kociaka tragicznie. Na odpowiednią dietę negatywnie może także wpłynąć karmienie kota resztkami z naszego stołu. Wbrew pozorom wcale nie jest tak, że koty instynktownie czują, które jedzenie jest dla nich niebezpieczne i niestosowne. Produkty takie jak ciasta, kanapki z masłem czy dania gotowane na mięsie przyciągają kota niczym magnes, a właściciele skuszeni przyjemnym miauczeniem i ocieraniem się kota o nogi ulegają niemym prośbą karmiąc pupila niezdrowym dla niego pożywieniem. Jak zatem zadbać o to, by zwierzak dostawał dobrze przygotowane posiłki czy też odpowiednią karmę zakupioną na mieście? Okazuje się, że trzymając się kilku prostych zasad można szybko wyeliminować szkodliwe składniki z diety naszego kociego przyjaciela.

Surowe mięso najlepsze dla kota? Prawdy i mity!

Powszechnie wielu właścicieli uważa, że surowe mięso będzie dla kota najlepszym i zarazem najzdrowszym rozwiązaniem. Prawda jest jednak zupełnie inna, ponieważ tylko nieliczne rodzaje mięsa można podawać zwierzakom w postaci surowej. W postaci surowej bez przeszkód można serwować kotu przede wszystkim wieprzowinę, jagnięcinę oraz cielęcinę. Pozostałe rodzaje mięsa, takie jak drób czy wieprzowina muszą być przed podaniem parzone lub ugotowane. Dlaczego? Surowe mięso drobiowe niesie ze sobą zagrożenie zarażenia salmonellozą, z kolei mięso wieprzowe podawane na surowo wiąże się z tak zwanym włośniem, także zagrażającym życiu naszego pupila. W miarę możliwości należy zabraniach spożywania przez kota zabitych przez niego zwierząt, takich jak ptaki czy myszy. Wspomniane zwierzaki żyjąc na wolności przenoszą różnego rodzaju wirusy i choroby, a więc ich spożywanie może skończyć się dla kota tragicznie.

Karmienie małych kociaków domowych

Małe koty podobnie jak inne zwierzęta w pierwszych tygodniach życia potrzebują szczególniej ochrony ze strony właścicieli. Sytuacja jest oczywiście mniej skomplikowana, jeśli pierwsze tygodnie życia kot spędza przy swojej matce. Niestety często małe zwierzaki zabierane są od kocicy już kilka dni po narodzinach, co nakłada na nowego właściciela obowiązek prawidłowego zajmowania się kotem w zasadzie przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, by w razie potrzeby mleko matki zastąpić przez sztuczne produkty oferowane dziś na rynku zoologicznym. W żadnym przypadku nie może to być jednak mleko, które stosuje się w przypadku karmienia ludzkich niemowląt. Jest to bardzo popularny błąd wśród osób niemających wcześniej niczego wspólnego z małymi kociakami. Na rynku można znaleźć specjalnie wyprodukowaną dla małych kociąt karmę mokrą oraz karmę suchą. W pierwszych tygodniach życia o wiele bardziej sprawdzi się oczywiście karma mokra, ponieważ łatwiej ją pogryźć i połknąć. Dodatkowo przygotowywaną karmę (jeśli nadal jest za twarda) można rozmiękczyć z specjalnie przygotowanej wcześniej wodzie, która musi zostać oczywiście zagotowana. W diecie kota ? mimo iż jest on mięsożercą ? powinny pojawiać się także warzywa bogate w błonnik i inne substancje odżywcze, którym w mięsie brakuje. Należy o tym pamiętać już podczas podawania pokarmu małym kotkom, a same warzywa warto wprowadzić do jadłospisu kota także w jego dorosłym życiu.

Karmienie kota jedzeniem przygotowywanym dla siebie

Bardzo często właściciele dokarmiają koty resztkami z własnego stołu, co nierzadko nie jest pożądane, a co ważniejsze wcale nie jest dla pupila zdrowe. Do ulubionych kocich smakołyków z polskiego stołu należą między innymi różnego rodzaju masła, sery żółte oraz ciasta z dużą ilością słodkiej masy, bitej śmietany czy kremów. Niestety mruczenie i ocieranie się o nasze nogi szybko przekonuje nas do ?częstowania? kotów własnymi posiłkami, co na dłużą metę może doprowadzić do wielu chorób i powikłań związanych z niewłaściwym odżywianiem i nieprawidłową dietą. Na rynku zoologicznym alternatywnie dla wymienionych półproduktów można znaleźć różnego rodzaju przysmaki dla kota, które zawierają wiele cennych substancji odżywczych oraz dużo witamin i minerałów. Warto skonsultować się w sprawie wyboru odpowiednich smakołyków na przykład z weterynarzem, który chętnie wskaże najlepszych producentów oferujących swoje przysmaki dla kota na rynku.

Żywność podawana pupilom ma bardzo duże znaczenie dla ich prawidłowego funkcjonowania, dlatego w przypadku kupowania pokarmów nie należy oszczędzać. Tanie karmy ? zarówno suche, jak i mokre ? często zawierają mało mięsa i dużo substancji sztucznych negatywnie wpływających na koci organizm. Warto wybierać karmę po uprzednim sprawdzeniu jej składu, ponieważ zaufani i sprawdzeni producenci podają dokładną zawartość karmy na każdym opakowaniu. W przypadku wybierania pokarmów należy również pamiętać o wprowadzaniu do kociej diety pewnej różnorodności.