• day-6-365-when-i-was-happy-to-hold-all-this-money-1_4
  • hole-1_4
  • splash-flickr-colors_4

Aranżacja lokali usługowych

Czy lokal usługowy świadczy o renomie firmy? W jakich miejscach lokowane są dzisiaj różnego rodzaju urzędy oraz instytucje? Czy nowoczesne biuro wpływa na wizerunek działalności? Każdy właściciel własnej działalności powinien znać odpowiedzi na te pytania. Są one nie tylko kluczowe w kontekście zarządzania firmą, ale również niezmiernie ciekawe. Jak się okazuje, w dobie wysokiej konkurencji oraz wolnego rynku nawet lokalizacja czy wygląd biura może zbudować bądź zburzyć prestiż określonej działalności. Wiedzą o tym nie tylko doświadczeni i świadomi właściciele prywatni. Coraz częściej urzędy zlokalizowane w starych, zniszczonych budynkach przenoszą się do nowych siedzib, wybudowanych między innymi dzięki środkom europejskim. Wyjątkiem są oczywiście te urzędy, które można znaleźć w zabytkowych, klasycznych obiektach budowlanych.

Urządzenie i lokalizacja biura a wizerunek nowoczesnej firmy

Swoje biuro ma dzisiaj niemalże każda firma. Jeśli oferujemy usług w jakieś branży, naturalną siłą rzeczy na co dzień mamy kontakt z klientami. Spotkania na mieście nie zawsze są możliwe, dlatego posiadanie własnego biura nierzadko okazuje się bezcenne. Warto pamiętać o tym, że wynajem biura to bardzo ważna kwestia. Również pod względem marketingu. Funkcjonalne i estetyczne biuro jest pewną wizytówką firmy, do której klient lubi się odnosić. Często bywa tak, że (jako klienci) wybieramy usługi firm eleganckich i profesjonalnych. A wspomnianą elegancję oraz profesjonalizm wiążemy między innymi z elementami zewnętrznymi firmy (czyli z ubiorem, wyglądem biura, zachowaniem pracowników). Biurowe lokale budowane na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat cechują się ogromną nowoczesnością. Nierzadko deweloperzy kupują działki, na których kilkadziesiąt lat temu wybudowano jakiś biurowiec tylko po to, by zburzyć konstrukcję i na jej miejscu postawić nową. Nowoczesne budynki przyciągają właścicieli firm. Wynajem lokalu z podziemnym parkingiem, klimatyzacją i nowoczesnym systemem ochrony to przede wszystkim oznaka prestiżu dla firmy. Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu na nowoczesne biuro pozwalały sobie raczej duże korporacje. Dziś jest to standard także w przypadku mniejszych firm (często kilku-, kilkunastoosobowych). Plusem biura w nowym budynku jest również to, że z reguły nie trzeba go urządzać. Pomieszczenia są wykończone, a czasami znajdują się w nich także meble. Niemniej jednak warto zadbać o to, by wnętrza nabrały charakteru. Na ścianach można powiesić dyplomy czy zdjęcia z wyjazdów integracyjnych i szkoleń. W biurze idealnie sprawdzą się również niektóre elementy dekoracyjne, takie jak chociażby kwiaty doniczkowe. 

Obiekty budowlane dla polskich urzędów

Urzędy państwowe z reguły usytuowane są w starszych budynkach. Jeśli chodzi o najbardziej reprezentatywne urzędy, np. urzędy miasta, z reguły można je znaleźć w klasycznych i eleganckich obiektach budowlanych. Dla przykładu Urząd Miasta Poznania znajduje się w dawnym kolegium jezuickim, wybudowanym w roku tysiąc siedemset trzydziestym trzecim. Mniejsze urzędy ? szczególnie w niewielkich miastach ? zlokalizowane są w starszych, często jeszcze postpeerelowskich budynkach. Tego typu lokale nie charakteryzują się nowoczesnością tak jak było to w przypadku współczesnych biurowców. Nierzadko władze lokalne inwestują środki pozyskiwane na przykład z Unii Europejskiej w budowę nowych obiektów budowlanych, do których potem przenoszone są urzędy. Niemniej jednak minie jeszcze trochę czasu, zanim wszystkie urzędy będą mogły rezydować w bardziej nowoczesnych budynkach. 

Restauracje i inne punkty gastronomiczne

Biznes gastronomiczny jest bardzo specyficzny, ponieważ praca w takim miejscu znacznie różni się na przykład od pracy w biurze, banku czy urzędzie. Zespół pracujący w danej restauracji, barze czy bistro porusza się w różnych przestrzeniach, dlatego każdy właściciel powinien zapewnić swoim podwładnym odpowiednie warunki pracy. To z kolei przekłada się później na wydajną i ergonomiczną pracę. Jeśli chodzi o aranżację lokalu restauracyjnego, z pewnością trzeba pamiętać o odpowiednim wyposażeniu kuchennym. To właśnie kuchnia jest bowiem sercem każdego punktu gastronomicznego. Tam gotowane i przygotowywane są posiłki, które potem trafiają do klientów. Jeśli zawiedziemy raz, klient nie wróci kolejny raz i nie poleci naszego lokalu znajomym czy rodzinie. Kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna i czysta. Warto pamiętać o tym, że na sprzęcie kuchennym nie powinniśmy oszczędzać. Raz zakupione urządzenia czy zastawa sprawdzą się przez wiele lat tylko wtedy, gdy będą pochodziły od zaufanego i sprawdzonego producenta. W każdej restauracji znajduje się również sala dla gości. Odpowiednia aranżacja to częściowy klucz do sukcesu, dlatego warto zaaranżować lokal tak, by wprowadzał miłą atmosferę i wyjątkowy nastrój. Tylko wtedy zachęcimy gości do ponownej wizyty w przyszłości. 

Hale i magazyny a zarządzanie firmą

Warto pamiętać o tym, że wiele firm posiada swoje siedziby w różnego rodzaju halach produkcyjnych i magazynach. Niemniej jednak również tam znajdują się biura, do których zaprasza się klientów i partnerów biznesowych. Z drugiej strony nie da się ukryć, iż są to lokale mniej reprezentatywne niż w przypadku urzędów czy biur. Wyjątkiem są nowoczesne hale oraz magazyny, budowane na przestrzeni ostatnich kilku lat. W nowych projektach coraz częściej uwzględnia się bowiem potrzebę budowania nie tylko przestrzeni użytkowych, ale również przestrzeni biurowych, w których na miejscu można załatwić wszystkie niezbędne formalności. 

Wygląd wynajmowanego lokalu ma dzisiaj znaczenie w przypadku każdej działalności. Ładna sala restauracyjna wpływa na klienta niemalże tak samo, jak jedzenie podane na talerzu. Wizerunek profesjonalnej firmy z pewnością bywa bardziej pozytywny wtedy, gdy biuro działalności znajduje się w ładnym, nowoczesnym biurowcu. Wydaje się zatem, że nowe powierzchnie na wynajem będą powstawać, ponieważ z roku na rok rośnie na nie ?  i tak duże na chwilę obecną ? zapotrzebowanie.