• day-6-365-when-i-was-happy-to-hold-all-this-money-1_4
  • hole-1_4
  • splash-flickr-colors_4

Styl vintage w modzie

Styl vintage coraz częściej wraca do różnych przestrzeni życia człowieka. Obecny jest między innymi w sztuce. Towarzyszy również aranżacjom wnętrz. Nie trzeba było długo czekać, by vintage pojawiło się również w modzie. Ten niezwykły styl mający swoje korzenie już w dziewiętnastym wieku coraz częściej rządzi pokazami mody na całym świecie. Jego uniwersalność sprawia, że we wspomnianym stylu chętnie ubierają się osoby w każdym wieku. Awangardowe zestawienia podkreślają sposób bycia i są sposobnością do tego, by wyrazić siebie. Warto jednak pamiętać, że moda vintage ? mimo swojej oryginalności ? charakteryzuje się również optymalną dozą klasyczności i elegancji. Z jednej strony możemy zatem poeksperymentować, z drugiej dopasować się do norm określanych na przykład przez miejsce pracy czy sytuację komunikacyjną (np. spotkanie z klientem, wizyta na ważnej uroczystości).

Znaczenie słowa vintage

Bardzo często osoby inspirujące się stylem vintage nie zdają sobie sprawy z tego, skąd pochodzi nazwa stylu, którym kierują się podczas dobierania stylizacji. Co więcej, rozwiązanie tej zagadki okazuje się być niezwykle ciekawe. Znaczenie słowa ?vintage? nie ma żadnych konotacji modowych. Wywodzi się ze środowiska... winiarskiego i odnosi się do wina wyprodukowanego z winogron pochodzących z jednego sezonu. Podobieństwo między winem a stylem w modzie działa zatem w oparciu o pewną metaforę. Owoce wykorzystane przy produkcji wina muszą być spójne. Podobnie jest ze stylem vintage. Mimo iż czerpie on z różnych źródeł, w efekcie wszystkie muszą do siebie pasować i ze sobą koegzystować. 

Ubrania vintage

Groszki, paski, abstrakcyjne wzory i geometryczne kształty to tylko niektóre wyznaczniki stylu vintage. Tak naprawdę wszystkie ubrania z przeszłości połączone w zgrabną, atrakcyjną całość pozwolą nam tworzyć modę w takiej stylizacji. Gdzie szukać ubrań z potencjałem? Przede wszystkim w second handach, w których bardzo często można znaleźć unikatowe części garderoby. Coraz częściej sklepy z modą vintage pojawiają się również w przestrzeni internetowej. Modne sklepy online oferują zarówno odzież nową, jak i ubrania używane. Warto jednak pamiętać, że stylizacja vintage to nie tylko ciuchy. Bardzo często o ostatecznym efekcie decydują dobrze dobrane, modne dodatki.

Dodatki vintage

Dodatki dobierane do stroju można byłoby wymieniać w nieskończoność. W przypadku naszego stylu sprawdzają się między innymi paski, kapelusze, apaszki, torebki czy okulary. Wszystko powinno być oczywiście dobierane odpowiednio do okazji. W cenie jest również biżuteria. Jeśli chodzi o torebki vintage, z pewnością sprawdzą się w tych przypadkach modne kuferki, kopertówki na łańcuszku czy listonoszki. Warto pamiętać, że w przypadku stonowanych kreacji, dodatki mogą bardzo się wyróżniać. Jeśli zdecydujemy się z kolei na wzorzyste i wyraziste ubrania, pozostałe gadżety nie mogą zbytnio rzucać się w oczy. Tak naprawdę nierzadko można z nich zrezygnować (oprócz tak oczywistych elementów jak torebka czy okulary w słoneczny dzień). 

Zabawa konwencją

Vintage jest niesamowitą okazją do tego, by pobawić się różnymi stylami i możliwościami. W tym przypadku ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia. Z drugiej strony warto pamiętać o pewnym wyważeniu gwarantującym stylizacyjny sukces. Inspiracje stylem vintage znajdziemy w sieci internetowej. Między innymi na blogach prowadzonych przez miłośniczki retro oraz vintage. Warto pamiętać o tym, że każdy styl zyskuje unikatowość tylko wtedy, gdy stylizacja powstaje także w oparciu o nasze własne upodobania (a nie tylko w oparciu o aktualne trendy).

Styl vintage w modzie zagwarantuje nam przede wszystkim:

  • ciekawą stylizację,
  • dobrą zabawę,
  • oryginalny, ale klasyczny wygląd,
  • drugą młodość dla starych ciuchów zalegających w szafie,
  • możliwość modowych eksperymentów. 

Vintage jest cennym stylem w modzie przede wszystkim dlatego, iż tak naprawdę nie ma określonych, twardych granic. Może dowolnie się zmieniać, a dzięki temu cyklicznie zwiększać grono swoich fanów.